Abingdon Bowling Club
Home
General Information
About the Club
The People   
Wednesday Mixed League
Fixtures and Results
Short Mat
Forthcoming Events
Preston Cup
Annual Club Tours
Club Competitions
Team Selection
More Photos
Links to Other Sites
Address and Map
Contact Us
New Members Information
Information Leaflet
New Membership Form
Etiquette and Dress Code

2018 FIXTURES
Date Time Fixture Type Venue Rink Dress Abingdon Opposition
Sat 17-Mar 2:00 Kingston B & S Mixed A 4/5T Warm Cancelled  
Wed 18-Apr 5:30 Triples League Mixed H 5T G Cancelled  
Thu 19-Apr 2:00 KLV Practice Session Mens H   G    
Sat 21-Apr 2:30 Headington Mixed A 5R W 97 92
Sun 22-Apr 2:30 Sth Oxford Mixed H 6R W 94 125
Tue 24-Apr 2:30 Thatcham Ladies A 3T W    
Wed 25-Apr 5:30 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 26-Apr 2:00 KLV Practice Session Mens H   G    
Sat 28-Apr 2:30 Faringdon Mixed A 5T W 93 72
Sun 29-Apr 2:30 Swindon West End Mixed H 5T W 79 69
Tue 01-May 2:00 Kingston B&S Ladies A 3T W    
Tue 01-May 6:15 Didcot A KL-A H 4R G    
Tue 01-May 6:15 Didcot B KL-B A 4R G    
Wed 02-May 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 03-May 2:00 Harwell A KLV-B A 3T G    
Thu 03-May 2:00 Morland KLV-C H 3T G    
Thu 03-May 2:00 Milton Hill KLV-D A 3T G    
Fri 04-May 2:00 Didcot-A KLV-A H 3T G    
Sun 06-May 2:30 Shiplake Mixed H 6T W 108 101
Mon 07-May 2:00 COTTERELL CUP Mixed H 6R G    
Tue 08-May 6:15 Hagbourne A KL-A A 4R G    
Tue 08-May 6:15 Kingston B&S KL-B H 4R G    
Wed 09-May 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 10-May 10:30 Hagbourne KLV-A A 3T G    
Thu 10-May 2:00 Harwell A KLV-C H 3T G    
Fri 11-May 2:00 Morland KLV-B A 3T G    
Fri 11-May 2:00 Faringdon KLV-D H 3T G    
Fri 11-May 6:15 Morland Ladies H 3T G    
Sat 12-May   CLUB EVENT - TBA Mixed H 6R G    
Mon 14-May 2:00 South Oxford Ladies H 4T W    
Tue 15-May 6:15 Island Bohemian KL-A H 4R G    
Tue 15-May 6:15 Morland KL-B A 4R G    
Wed 16-May 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 17-May 2:00 Thatcham A KLV-A H 3T G    
Thu 17-May 2:00 Abingdon C KLV-B H 3T G    
Thu 17-May 2:00 Abingdon B KLV-C A 3T G    
Thu 17-May 2:00 Bye KLV-D          
Thu 17-May 6:00 Abingdon J RL-E A 3T G    
Thu 17-May 6:00 Abingdon E RL-J H 3T G    
Fri 18-May 5:00 Recruitment Mixed H        
Sat 19-May 10:00 Maidenhead Thicket     Rd2 LTopC H   G    
Sat 19-May 2:30 West Oxford Mixed A 5R W    
Sun 20-May 10:00 Shrivenham                Rd1 MxD4 A 2R G    
Sun 20-May 2:30 Kidlington Mixed A 5T W    
Tue 22-May 6:15 Prospect Park KL-A A 4R G    
Tue 22-May 6:15 Trentham A KL-B H 4R G    
Wed 23-May 2:30 AD - FINEM BA Mens H 6R W    
Thu 24-May 2:00 Kingston B&S A KLV-A A 3T G    
Thu 24-May 2:00 Thatcham C KLV-B H 3T G    
Thu 24-May 2:00 Didcot C KLV-D H 3T G    
Thu 24-May 2:00 Oxford C&C Ladies A 3T W    
Thu 24-May 6:00 Hagbourne RL-E A 3T G    
Thu 24-May 6:00 Thatcham   RL-J A 3T G    
Fri 25-May 2:00 Wantage B KLV-C A 3T G    
Sat 26-May 10:00 Recruitment Mixed H        
Sun 27-May 2:30 Tri Tourn / at Sunningdale Mixed A 4R W    
Mon 28-May 2:00 JUBILEE CUP Mixed H 6R G    
Tue 29-May 6:15 Thatcham A KL-A A 4R G    
Tue 29-May 6:15 Tilehurst B KL-B H 4R G    
Wed 30-May 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 31-May 2:00 Hungerford B KLV-B A 3T G    
Thu 31-May 2:00 Thatcham B KLV-C H 3T G    
Thu 31-May 2:00 Didcot B KLV-D H 3T G    
Thu 31-May 6:00 Didcot   RL-E H 3T G    
Thu 31-May 6:00 Wantage RL-J A 3T G    
Fri 01-Jun 2:00 Newbury A KLV-A A 3T G    
Fri 01-Jun 2:00 Headington Ladies H 3T W    
Sat 02-Jun 2:30 Thame Mixed H 5R W    
Sun 03-Jun 10:00                                       Rd2 MxD4 H 2R G    
Sun 03-Jun 2:30 Milton Hill Mixed H 4/5T W    
Tue 05-Jun 6:30 Wantage KL-A H 4R G    
Tue 05-Jun 6:30 Newbury KL-B A 4R G    
Wed 06-Jun 2:00 Newbury Ladies H 2/3T W    
Wed 06-Jun 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 07-Jun 11:15 Hungerford A KLV-A H 3T G    
Thu 07-Jun 2:00 Thatcham B KLV-B H 3T G    
Thu 07-Jun 2:00 Hungerford B KLV-C A 3T G    
Thu 07-Jun 2:00 Kingston B&S B KLV-D A 3T G    
Thu 07-Jun 6:15 Milton Hill RL-E A 3T G    
Thu 07-Jun 6:15 Kingston B&S RL-J H 3T G    
Sat 09-Jun 10:00                                      Qtr LTopC A   G    
Sat 09-Jun 2:30 Kingston B&S Mixed H 4/5T W    
Sun 10-Jun 2:30 Princes Risborough Mixed A 6T W    
Mon 11-Jun 2:00 Newbury B KLV-D A 3T G    
Mon 11-Jun 6:00 Milton Hill Ladies A 2/3T G    
Tue 12-Jun 6:30 Tilehurst A KL-A H 4R G    
Tue 12-Jun 6:30 Thatcham B KL-B A 4R G    
Wed 13-Jun 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 14-Jun 2:00 Wantage A KLV-A H 3T G    
Thu 14-Jun 2:00 Thatcham C KLV-C H 3T G    
Thu 14-Jun 6:15 Kingston B&S RL-E H 3T G    
Thu 14-Jun 6:15 Didcot RL-J A 3T G    
Fri 15-Jun 1:30 Faringdon Ladies H 3T W    
Fri 15-Jun 2:00 Wantage B KLV-B A 3T G    
Sat 16-Jun 2:30 Hanborough Mixed A 5T W    
Sun 17-Jun 10:00                                      Qtr MxD4 H 2R G    
Sun 17-Jun 2:30 Tri Tourn / at Prospect Park Mixed A 4R W    
Mon 18-Jun 2:00 Didcot A KLV-A A 3T G    
Tue 19-Jun 6:30 Didcot A KL-A A 4R G    
Tue 19-Jun 6:30 Didcot B KL-B H 4R G    
Wed 20-Jun 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 21-Jun 2:00 Harwell A KLV-B H 3T G    
Thu 21-Jun 2:00 Milton Hill KLV-D H 3T G    
Thu 21-Jun 6:15 Wantage RL-E A 3T G    
Thu 21-Jun 6:15 Milton Hill RL-J H 3T G    
Fri 22-Jun 2:00 Morland KLV-C A 3T G    
Sat 23-Jun 2:30 Witney Town (Cup match) Mixed A 5R W    
Tue 26-Jun 6:30 Hagbourne A KL-A H 4R G    
Tue 26-Jun 6:30 Kingston B&S KL-B A 4R G    
Wed 27-Jun 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Wed 27-Jun 6:30 Begbroke Ladies A 3T G    
Thu 28-Jun 2:00 Hagbourne KLV-A H 3T G    
Thu 28-Jun 2:00 Morland KLV-B H 3T G    
Thu 28-Jun 2:00 Harwell A KLV-C A 3T G    
Thu 28-Jun 6:15 Thatcham RL-E H 3T G    
Thu 28-Jun 6:15 Hagbourne RL-J H 3T G    
Fri 29-Jun 2:00 Faringdon KLV-D A 3T G    
Sat 30-Jun 2:30 Tilehurst Mens A 5T W    
Sun 01-Jul 2:30 Shrivenham Mixed A 5T W    
Tue 03-Jul 6:30 Island Bohemian KL-A A 4R G    
Tue 03-Jul 6:30 Morland KL-B H 4R G    
Wed 04-Jul 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 05-Jul 2:00 Thatcham A KLV-A A 3T G    
Thu 05-Jul 2:00 Abingdon C KLV-B A 3T G    
Thu 05-Jul 2:00 Abingdon B KLV-C H 3T G    
Thu 05-Jul 2:00 Bye KLV-D          
Thu 05-Jul 6:15 Abingdon J RL-E A 3T G    
Thu 05-Jul 6:15 Abingdon E RL-J H 3T G    
Fri 06-Jul 6:00 Didcot Ladies A 3T G    
Sat 07-Jul 2:30 Hagbourne Mixed H 5T W    
Sun 08-Jul 2:30 Kingsclere Mixed A 5T W    
Mon 09-Jul 6:00 Mens Triples Prelim Rnd Mens H TBA G    
Tue 10-Jul 6:30 Prospect Park KL-A H 4R G    
Tue 10-Jul 6:30 Trentham A KL-B A 4R G    
Wed 11-Jul 2:00 Hagbourne Ladies A 3T W    
Wed 11-Jul 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 12-Jul 2:00 Kingston B&S A KLV-A H 3T G    
Thu 12-Jul 2:00 Thatcham C KLV-B A 3T G    
Thu 12-Jul 2:00 Wantage B KLV-C H 3T G    
Thu 12-Jul 2:00 Didcot C KLV-D A 3T G    
Thu 12-Jul 6:15 Hagbourne RL-E H 3T G    
Thu 12-Jul 6:15 Thatcham   RL-J H 3T G    
Sat 14-Jul 2:30 Suttons Ladies A 3T W    
Sat 14-Jul 2:30 Didcot Mixed H 5R W    
Sun 15-Jul 2:00 Berks VPs v Warks VPs Host H 6R W    
Sun 15-Jul 2:30 Watlington Mixed A 5T W    
Mon 16-Jul 6:30 Kingston Bagpuize    Rd1 MD4 H/A 1R+1R G    
Tue 17-Jul 2:30 Faringdon Ladies A 3T W    
Tue 17-Jul 6:30 Thatcham A KL-A H 4R G    
Tue 17-Jul 6:30 Tilehurst B KL-B A 4R G    
Wed 18-Jul 1:30 RCBBA v Hampshire Ladies Host 6R W    
Wed 18-Jul 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 19-Jul 2:00 Thatcham B KLV-C A 3T G    
Thu 19-Jul 2:00 Didcot B KLV-D A 3T G    
Thu 19-Jul 6:15 Didcot B RL-E A 3T G    
Thu 19-Jul 6:15 Wantage RL-J H 3T G    
Fri 20-Jul 2:00 Newbury A KLV-A H 3T G    
Fri 20-Jul 2:00 Hungerford B KLV-B H 3T G    
Sat 21-Jul 2:30 Faringdon Mixed H 5T W    
Sun 22-Jul 2:30 Milton Hill Mixed A 4/5T W    
Mon 23-Jul 6:30                                       Rd2 MD4 A/H 1R+1R G    
Tue 24-Jul 6:30 Wantage KL-A A 4R G    
Tue 24-Jul 6:30 Newbury KL-B H 4R G    
Wed 25-Jul 6:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 26-Jul 2:00 Thatcham B KLV-B A 3T G    
Thu 26-Jul 2:00 Kingston B&S B KLV-D H 3T G    
Thu 26-Jul 6:15 Milton Hill RL-E H 3T G    
Thu 26-Jul 6:15 Kingston B&S   RL-J A 3T G    
Thu 26-Jul 6:30 Wantage or Didcot     Rd1 MCC A/H 2T+2T G    
Fri 27-Jul 2:00 Hungerford A KLV-A A 3T G    
Fri 27-Jul 2:00 Hungerford B KLV-C H 3T G    
Fri 27-Jul 2:00 Witney Town Ladies H 3T G    
Sat 28-Jul 2:30 Thame Mixed A 5T W    
Sun 29-Jul 10:00    Semi final & Final MxD4 Maidenhead Tn G    
Sun 29-Jul 2:30 Morland Mixed H 5T W    
Mon 30-Jul 6:30                                       Rd3 MD4 A/H 1R+1R G    
Tue 31-Jul 2:00 Newbury Ladies A 2/3T W    
Tue 31-Jul 6:30 Tilehurst A KL-A A 4R G    
Tue 31-Jul 6:30 Thatcham B KL-B H 4R G    
Wed 01-Aug 5:30 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 02-Aug 10:45 Wantage A KLV-A A 3T G    
Thu 02-Aug 2:00 Wantage B KLV-B H 3T G    
Thu 02-Aug 2:00 Thatcham C KLV-C A 3T G    
Thu 02-Aug 2:00 Newbury B KLV-D H 3T G    
Thu 02-Aug 6:15 Kingston B&S RL-E A 3T G    
Thu 02-Aug 6:15 Didcot RL-J H 3T G    
Thu 02-Aug 6:30                                       Rd2 MCC A/H 2T+2T G    
Fri 03-Aug 2:00 Kingston B&S Ladies H 3T W    
Sun 05-Aug 2:00 MAYORS' MATCH Mixed H 6R G    
Mon 06-Aug 6:30                                     Semi MD4 A/H 1R+1R G    
Wed 08-Aug 2:00 Christchurch Prime Time Host H 6R      
Wed 08-Aug 5:30 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 09-Aug 6:15 Wantage RL-E H 3T G    
Thu 09-Aug 6:15 Milton Hill RL-J A 3T G    
Thu 09-Aug 6:30                                     Semi MCC A/H 2T+2T G    
Fri 10-Aug 6:00 Didcot Ladies H 3T G    
Sat 11-Aug 9:15 PRESTON CUP Mens Host 6R W    
Sun 12-Aug 2:30 Wantage Mixed A 4/5T W    
Sun 12-Aug 6:30 RCBBA 2nd Finals Day   Thatcham W    
Tue 14-Aug 5:30 Mens Triples Qrt Final Mens H 4T G    
Wed 15-Aug 2:00 RCBBA v Somerset Mens Host 6R W    
Thu 16-Aug 6:15 Thatcham RL-E A 3T G    
Thu 16-Aug 6:15 Hagbourne RL-J A 3T G    
Sat 18-Aug   GALA DAY            
Sun 19-Aug 2:30 Oxford C&C Mixed H 5T W    
Wed 22-Aug 5:30 Triples League Mixed H 5T G    
Fri 24-Aug 5:30 Mens Triples Semi-Final Mens H 4T G    
Sat 25-Aug 2:00 Club Presidents' Day Mixed H 5R W    
Mon 27-Aug 2:00 MARTIN CUP Mixed H 6R G    
Wed 29-Aug 1:30 RCBBA President's Day Ladies H 3/4R W    
Fri 31-Aug   TOUR - Sidmouth            
Sat 01-Sep 2:30 Oxford Uni Press Mixed A 4T W    
Sat 01-Sep TBA                                     Semi LTopC Bracknell W    
Sat 01-Sep   TOUR - Exeter Exonia            
Sun 02-Sep   TOUR - Topsham            
Mon 03-Sep   TOUR - Tiverton            
Tue 04-Sep 2:30 Morland Ladies A 3T G    
Wed 05-Sep 5:00 Triples League Mixed H 5T G    
Thu 06-Sep 5:30 Captain v Vice Captain Mens H 6R G    
Sat 08-Sep TBA                                     Final LTopC Reading W    
Sat 08-Sep   FINALS DAY            
Sun 09-Sep   Finals Day Reserve            
Wed 12-Sep 9:30 WI Tournament Ladies Host 4T W    
Wed 12-Sep 5:00 Triples League (Reserve) Mixed H 5T G    
Sat 15-Sep 2:30 Hanborough Mixed H 5T W    
Sun 16-Sep 2:30 Tri Tourn / at Abingdon Mixed H 4R W    
Mon 17-Sep 2:30 South Oxford Ladies A 4T W    
Wed 19-Sep 2:30 Wroughton Mixed A 5T W    
Sat 22-Sep 1:30 CHRIST'S HOSPITAL Mixed H 6R G